اضطراب

بر خلاف ترس و وحشتزدگی ،اضطراب آمیزه پیچیده ای از هیجان های نا خوشایند و شناخت هایی است که بیشتر به آینده گرایش دارد و پراکنده تر از ترس است‌
اما مانند ترس ،نه تنها عناصر شناختی /ذهنی ،بلکه عناصر فیزیولوژیکی و رفتاری هم دارد. اضطراب در سطح شناختی /ذهنی ،خلق منفی،نگرانی در مورد تهدید یا خطر احتمالی در در آینده،اشتغال ذهنی ،و احساس ناتوانی در پیش بینی کردن تهدید آینده یا کنترل کردن آن را درصورتی که روی دهد،در بر دارد.اضطراب در سطح فیزیولوژی، اغلب نوعی حالت تنش و بر انگیختگی مفرط مزمن ایجاد می کند که ممکن است آمادگی برای پرداختن به خطری احتمال وقوع آن می رود را منعکس کند
واضح ترین جلوه همه اختلالات اضطرابی، ترس یا اضطراب غیر واقع بینانه و نامعقول بسیار ناتوان کننده است.موارد زیر از جمله اختلا لاتی هستند .
فوبی خاص:ترس یا اضطراب محسوس در مورد موضوع یا موقعیتی خاص (مثل پرواز کردن،ارتفاعات،حیوانات،تزریق شدن ،دیدن خون).
انواع فوبی خاص
حیوانات:مارها،عنکبوت ها،سگ ها ،حشرات و پرندگان
محیط طبیعی:طوفان ها ارتفاعات و آب
خون -تزریق -جراحت:دیدن خون یا جراحت ،تزریق شدن،دیدن فرد در ویلچر
موقعیتی:حمل و نقل عمومی،تونل ها ،پل ها ،آسانسورها،پرواز کردن،رانندگی،مکان های بسته
موارد دیگر :خفگی،استفراق،فوبی فضا(ترس از افتادن در صورت دور بودن از دیوارها یا اتکای دیگر )

عوامل علیتی روان شناختی فوبی های خاص :دیدگاه روانکاوی ،فوبی ها بیانگر دفاع علیه اضطرابی هستند که از تکانه‌های سرکوب شده نهاد ناشی می شود .
فوبی ها به عنوان رفتار آموخته شده(برای مثال ،به خاطر بیاورید که فوبی مکان های بسته فاطمه ،احتمالا توسط چند رویداد در کودکی ، هنگامی که همشیره های او وی را در گنجه حبس کردند و برای ترساندن او وی را زیر پتو قرار دادن ،ایجاد شده بود .اما فاطمه در بزرگسالی از آسانسور ها و غار ها به علاوه مکان های بسته دیگر نیز می ترسید .
نوعی رفتار درمانی به نام درمان مواجه سازی که بهترین درمان برای فوبی های خاص است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *