چرا جذب طرفهای غرق خود میشوم؟

معنای این که جذب طرفهای غرق خود میشوم چیست؟ اصلاً از اول چطور با یک خودشیفته رابطه برقرار میکنم؟ چه چیزی در او میبینم؟ واقعیت تأمل برانگیز این است که اگر جذب یک
خودشیفته شده اید، مجذوب آدمی شده اید که
ا. به طور کلی من بادکرده ای دارد.
۲. قدرت، استعداد و زیبایی خود را نامحدود و بی حد و حصر می داند.
۳. اعتقاد دارد فقط نخبگان و آدمهای خاص می توانند او را درک کنند.
۴.خواهان تعریف و تمجید مستمر است.
۵. خود را مستحق الطاف و برخوردهای ویژه میداند.
۶.برای آن که احساس خوبی پیدا کند و نیازهایش را برآورده سازد از دیگران بهره می کشد.
۷. واقعاً نمی تواند احساس و نیاز شما را درک کنند بفهمد یا حتی برای آنها دل بسوراند.
۸.به دیگران به شدت حسادت میکند ولی میگوید دیگران به او حسادت میکنند.
۹. از نظر دیگران متکبر، افاده ای و از خود متشکر است.
تصویر خیلی خوشایندی نیست؟ این فهرست را چند بار بخوانید. آیا در دنیای یک خودشیفته، جایی برای یک نفر دیگر هست؟ نه احتمالانه پس با آدمی که این قدر غرق خودش است جمور رابطه برقرار کرد باید و از آن بدتر چرا با چنین اشخاصی رابطه بر قرار می کنید؟ به چند دلیل ممکن است مجذوب یک آدم خودشیفته شوید.
نخست این که شخصیت های غرق خود در آغاز خیلی بزرگ به نظر می رسند خودشیفته ها به ویژه وقتی باهوش اند برداشت اولیه اثر گذاری ایجاد می کنند. آنها موفق، با اعتماد به نفس، متکی به نفس و با تجربه به نظر میرسند و از موفقیتها و ماجراهای زندگی خود تصویر حیرت آوری ارائه می دهند. در واقع خیلی سخت است که در برخورد اول تحت تأثیر یک خودشیفته حقیقی قرار نگیریم (به ویژه اگر هوش و جذابیت اجتماعی داشته باشد) اما بعداً آنچه در نظر اول حیرت آور به نظر می رسیده مشتی مبالغه تخیل و دروغ می شود. آنچه بعداً تکبر و افاده به نظر میرسد در آغاز باور کردنی و حیرت انگیز جلوه میکند. ابتدا به سختی میتوان پی برد که خودشیفته معمولاً روی ابرهای مهم بودن و فرهیختگی و کاردانی پرواز ی کند بعداً آنچه ابتدا ستودنی بوده بیشتر شبیه یک مشت لاف میشود. هر آدمی امکان دارد وقتی با قصه ها و تجربه های یک خودشیفته دارای جذبه مواجه می شود، گول بخورد.
در میان ما آدمهایی هستند که مجذوب طرفهای کنترل کننده و مسئولیت پذیری می شوند که در رابطه، قابل اتکا هستند. اگر یکی از این آدمها هستید به راحتی می توان گفت چون قوی، توانمند، قابل اتکا و هدایت کننده رابطه بوده او را پذیرفته اید. گویا رابطه با آدمی که ظاهراً به خودش شک ندارد و میخواهد و حتی توقع دارد مسئولیت تصمیمات مهم را بر عهده گیرد، خوشایند و آرامش بخش است. متأسفانه خودشیفته مسئولیت امنیت شما را بر عهده می گیرد چون می تواند این کار را انجام دهد و چون فقط به احساسات و دل مشغولی های خودش اهمیت می دهد.بعضی از بزرگسالان به این دلیل مجذوب کسانی می شوند که اختلال شخصیت خودشیفته دارند که آن ها را یک بچه کوچولوی ترسو می بینند. آنها در نقش نجات دهنده و شفادهنده وارد رابطه میشوند. این گروه سعی میکنند برای شخصیت خودشیفته دوباره پدر و مادری کنند و شاید تا هشیارانه معتقدند می توانند ایگوی شکننده طرف مقابل را برای رابطه ای پخته تره تقویت کنند اما مشکلی پیش میآید پدر و مادری کردن مجدد برای مراجع خودشیفته به چند سال روان درمانی نیاز دارد به طور کلی معقول نیست وارد رابطه ای شویم که هدف ما در آن ایفای نقشی درمانگر با پدر و مادر است. اگر این نقش را دوست دارید. بد نیست تجربه های دوران کودکی تان با بزرگسالان غرق خود را بررسی کنید آن بزرگسال غرق خود و خودشیفته، دنبال مدیریت و مراقبت از چه چیزی بود؟ چطور مجذوب این آدم خودخواه شده اید؟ خودشیفته کدام نیازهای شما را برآورده می کند؟ بعضی از بزرگسالان سالم هم مجذوب کسانی میشوند که ظرفیت همدلی ندارند آنها زمانی بیشترین آرامش را دارند که زیر سایه ظرف مقابل زندگی میکنند. آیا بنفشه در حال پژمردن یا ادم زیر دستی هستید که دوست دارد در حاشیه و پس زمینه زندگی کنند؟ جالب اینجا است که چنین شخصی وقتی آسایش و آرامش دارد که نیازهایش نادیده گرفته و تمایلاتش بی اهمیت شمرده شوند باز دیگر باید بپرسیم در روابطی که با خودشیفته برقرار کرده اید مشغول خلق مجدد چه رابطه ای هستید؟ احتمالاً در مقطعی از زندگی خویش یاد گرفته اید از نوازش ایگوی دیگری، نادیده گرفتن نیازهایی تان و تلاش برای خلق رابطه با دیگرانی احساس رضایت کنید.
در اینجا به آخرین و شاید هم انگیزترین دلیلی که ممکن است شما را جذب شخصیت های فرق خود کند، اشاره می کنیم این که ممکن است دنیا را از دریچه چشم او سینید. یعنی نگاه طرف خود خواهتان در موزه خودش شما و دیگران را بپذیرید به این ترتیب شکرگزار تکه نانی می شوید که طرف بزرگ و زیبای تان جلوی شما می اندازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *